wtorek, 26 stycznia 2016

Zaczynanie dnia od kawy


Zaczynanie dnia od kawy nie jest wg mnie wcale takim złym pomysłem. Przede wszystkim chodzi o fakt, że po prostu lubię kawę :)

Nie jestem zwolennikiem zaczynania dnia od węglowodanów. Ogólnie im dłużej siedzę w światku fitness, tym mniej przychylnym okiem spoglądam na węglowodany. W każdym razie gdy będę miał dzieci, to na pewno nie będą jeść Nutelli na śniadanie. Mój organizm przyzwyczaił się do tego, że nie jem od razu po przebudzeniu, tylko zazwyczaj dopiero w jakieś 2-3 godziny później. Jest to dla mnie normalne. Za to często z rana pijam kawę - czarną, bez cukru, bez mleka, po prostu czarną jak serce towarzysza Stalina. Mała dawka kofeiny (bo kawa też mała), i trochę satysfakcji z racji smaku & aromatu.

Czy kawa wspomaga odchudzanie? Generalnie tak, ale nie można jej traktować jako jakiegoś super środka, suplementu diety czy nie wiadomo czego jeszcze. Kawa (kofeina) wspomaga spalanie tłuszczu przede wszystkim z dwóch powodów:
 1. pobudza do działania i dzięki niej jesteśmy bardziej aktywni i spalamy przez to więcej kalorii, zwłaszcza na treningach
 2. w większych dawkach podnosi temperaturę ciała, a co za tym idzie koszty energetyczne całego organizmu - który spala przez to więcej kalorii
Nie lubię nikotyny, nigdy nie paliłem papierosów. Także "śniadanie mistrzów", czyli kawa i papieros, to coś, co bardzo mocno odradzam. Wiem, że zapewne na tych alkaloidach można przetrwać kilka godzin bez jedzenia, jednak nie na tym polega odchudzanie czy też ogólnie zdrowe życie. Także kawa tak, ale bez papierosa. 


4 komentarze:

 1. Mam prawie tak samo, zaczynam dzień jednak od toalety, ale na drugim miejscu jest kawa!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tęsknię za czasami, gdy zasiadałam z kubkiem gorącej kawy. Po urodzeniu Jasia wrócę do mojego rytuału :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ciąży kawa jest niewskazana?

   Usuń
  2. Sam sobie odpowiedziałem, Google nie boli ;)
   http://fitness-inspiracje.pl/czy-mozna-pic-kawe-w-ciazy/
   Chyba nie jest konieczne odstawianie kawy, tylko mocno zalecane. Pierwsza filiżanka po poście zapewne będzie smakować nieźle ;)

   Usuń