wtorek, 9 lutego 2016

Jak ważne jest białko w diecie?


Istnieją trzy najważniejsze makroskładniki w naszym codziennym odżywianiu, i są to białka, tłuszcze oraz węglowodany. Nie można powiedzieć, że któreś z nich jest najważniejsze, gdyż nasze ciało potrzebuje wszystkich z nich. Dlatego diety cud, które starają się wyeliminować zupełnie których z makroskładników, są tak niebezpieczne. Dziś jednak popełnię parę słów na temat samego białka.

Jedną z funkcji białek, o której wie chyba każdy interesujący się sportem/fitness/siłownią/zdrowiem, jest funkcja budulcowa. To właśnie z białka stworzone są nasze mięśnie. Konkretnie zaś za odbudowę i regenerację zerwanych włókien mięśniowych odpowiadają aminokwasy BCAA (l-walina, l-leucyna i l-izoleucyna). Tak, BCAA to po prostu białko, tylko takie fajniejsze, dlatego można je kupić w osobnym opakowaniu w sklepie z suplementami ;)

Pamiętajmy, że białko to nie tylko mięśnie. Służy również do budowy narządów i tkanek wewnętrznych, jest niezbędne do syntezy niektórych enzymów i hormonów, magazynuje żelazo, reguluje przebieg wielu procesów biologicznych, w tym immunologicznych. To tylko kilka z funkcji białek. Jeśli ktoś eliminuje je zupełnie z jadłospisu, wtedy wyrządza wielką krzywdę swojemu organizmowi.Ile należy spożywać białka w codziennej diecie? Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym chociażby od płci, wagi, wieku i aktywności fizycznej. Przyjęło się jednak używać pewnych widełek na potrzeby pomocy osobom początkującym. Przyjmuje się, że dla zdrowej dorosłej osoby o małej aktywności fizycznej wynosi dzienne zapotrzebowanie na białko wynosi od 0,8 do 1 grama na kilogram masy ciała. Osoby o dużej aktywności fizycznej, w tym ćwiczące siłowo, powinni dostarczać 1,5 do 2,5 grama białka na kilogram masy ciała.

Białko samo w sobie lekko wpływa na procesy anaboliczne w naszym ciele, jednak od samego jedzenia go nie uzyskasz dużej masy i wyrzeźbionej sylwetki. Jest to obawa wielu kobiet, które boją się, że od odżywek białkowych nagle zaczną wyglądać jak faceci. Jest to mit zbudowany na niewiedzy. Podobnie jest z facetami, zwłaszcza młodymi - zaczynają jeść odżywki, ale nie ćwiczą odpowiednio (czy to objętościowo, czy technicznie), i dziwią się, że nie osiągają odpowiednich rezultatów. Białko to tylko makroskładnik, budulec. Nasze ciało potrzebuje odpowiednich bodźców, aby zacząć budować masę mięśniową.

Podsumowując - białko w diecie jest bardzo ważne, jednak nie jest najważniejsze. Najważniejsza jest zbilansowana dieta, która dostarczy Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym zarówno białka, jak i tłuszczy czy cukrów. 

2 komentarze:

  1. Super post. Mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji i wspaniałe zdjęcia, pozdrawiam i zapraszam do siebie: http://www.fitnesswomen.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy budowaniu masy białko w diecie pełni fundamentalna rolę. Oczywiście nie może ono pochodzić wyłącznie z odżywek. Te powinny stanowić jedynie uzupełnienie białka. Na pierwszym miejscu powinniśmy postawić źródła takie jak drób (również wątróbka drobiowa), wołowina, ryby...

    OdpowiedzUsuń