wtorek, 15 marca 2016

Przetrenowanie


Przetrenowanie może zdarzyć się każdemu, a najczęściej jest skutkiem błędów popełnianych przez osoby, które dążą do jak najszybszego uzyskania efektów. Różnych efektów. Przetrenowujemy organizm wtedy, gdy zależy nam na szybkim schudnięciu i zaczynamy intensywnie ćwiczyć, albo gdy chcemy szybko doprowadzić do znacznych przyrostów masy mięśniowej bądź ukształtowania sylwetki na nowo.

Niestety, nie tędy droga. Przetrenowanie jest stanem niekorzystnym dla ludzkiego organizmu. To efekt zachwiania równowagi pomiędzy treningiem i czasem poświęconym regeneracji. Wskutek tego dochodzi do wyczerpania, a co za tym idzie nie tylko spadku możliwości treningowych, ale też spadku możliwości psycho-fizycznych w ogóle.

Objawy przetrenowania

Wskutek przetrenowania pojawiają się objawy takie jak rozchwianie emocjonalne, zmęczenie fizyczne i psychiczne, spadek wydajności i wydolności organizmu. Wszystkie je można bez problemów zaobserwować i to bez specjalistycznych badań. Z drugiej strony jednak warto wiedzieć, że i badania laboratoryjne są w stanie wykazać stan przetrenowania. Jakie zjawiska zachodzą w tym czasie w organizmie?

W stanie przetrenowania organizm zużywa znacznie więcej energii i tlenu niż nominalnie. We krwi zmniejsza się stężenie mleczanu, a w mięśniach spada poziom koncentracji węglowodanów (w wątrobie również). Po treningu organizm dłużej wraca do stanu “normalności” tj. wydłuża się czas powrotu do normalnego tempa uderzeń serca i normalnego oddechu. W trakcie treningu natomiast wzrasta poziom adrenaliny. W stanie przetrenowania w organizmie spada też poziom czerwonych ciałek krwi, hematokrytu, obniżeniu ulega poziom testosteronu, a jednocześnie wzrasta poziom kortyzolu (hormonu stresu).Zbyt krótka regeneracja

Do stanu przetrenowania można doprowadzić wydłużając trening i obciążenia stosowane w trakcie treningu. Brak lub zbyt krótkie przerwy na regenerację organizmu pomiędzy treningami również stanowią potencjalne zagrożenie przetrenowaniem. Jakkolwiek stan ten jest odwracalny nie zmienia to jednak faktu, iż z punktu widzenia naszego ciała związany jest ze sporym obciążeniem i niemożnością regeneracji w optymalnym dla organizmu tempie.

W przypadku wystąpienia przetrenowania najlepszą opcją jest zrobić sobie wypoczynek. Regenerację mogą przyspieszyć niektóre suplementy, przede wszystkim witaminy i minerały dla sportowców, aminokwasy rozgałęzione czy mieszanki ZMA. Nie zastąpią jednak ani snu, ani odpoczynku. Dlatego w przypadku przetrenowania najlepiej jest po prostu... przestać na parę dni trenować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz