czwartek, 7 kwietnia 2016

Znaczenie witamin dla sportowców


Witaminy i minerały są bardzo potrzebne każdemu człowiekowi, aby mógł normalnie i zdrowo funkcjonować. Jednakże w tym miejscu musimy podkreślić, że witaminy i minerały są w sposób szczególny potrzebne sportowcom. Samo stwierdzenie jednak wiele nam nie wyjaśnia. Musimy zatem zapytać o to dlaczego witaminy i minerały są w sposób szczególny potrzebne każdemu sportowcowi? 

Powód jest bardzo prosty. Większe zapotrzebowanie na witaminy i minerały u sportowców wynika z faktu, że ich codzienność jest bardziej aktywna. Przede wszystkim musimy wskazać w tym miejscu na przemiany biochemiczne zachodzące w ich organizmach. 

Obciążenia treningowe 

Wysokie obciążenia treningowe powodują bowiem, że tempo przemian biochemicznych w organizmach sportowców jest znacząco zwiększone. To jest właśnie powód, dla którego sportowcy powinni sięgać po zwiększoną ilość witamin i minerałów, dla którego wykazują oni zwiększone zapotrzebowanie na owe witaminy. Jeśli zatem nie dostarczymy odpowiedniej ilości witamin i minerałów do trenującego organizmu, może dojść do zjawiska niedoboru, co w przypadku sportowców ma bardzo istotne znaczenie. 

Jeśli bowiem w organizmie sportowca zabraknie odpowiedniej ilości witamin i minerałów, zjawisko regeneracji potreningowej jest znacznie utrudnione. Tym samym możemy mówić o znaczącym spadku wydolności fizycznej i psychicznej ludzkiego organizmu, sportowego organizmu. 

Witaminy a sport 

Z punktu widzenia sportowego najważniejszymi witaminami są te z grupy C, B, A oraz E. Bardzo ważne witaminy dla każdego organizmu, a tym bardziej ma to znaczenie dla organizmu sportowców. Mowa oczywiście nie tylko o tych sportowcach zawodowych, ale również o tych amatorskich, o tych, którzy dla własnej satysfakcji starają się uzyskać określony cel sportowy. 

W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na miejsca, w których możemy owe witaminy kupić. Warto wskazać na dobre sklepy sportowe, warto wskazać na te sklepy, które mają odpowiednią renomę, które cieszą się bardzo dobrą opinią wśród wielu osób, a zwłaszcza tych najbardziej znanych - nie polecam kupowania suplementów marki z marketu czy dyskontu, gdyż zawartość i przyswajalność tych specyfików pozostawia wiele do życzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz