środa, 1 czerwca 2016

Selen - pierwiastek zdrowia i urody

selen

Selen jest pierwiastkiem, do którego na długo przywarła łatka trucizny. Rzeczywiście, zbyt duża dawka selenu może okazać się groźna, jednak i jego niedobory niosą surowe konsekwencje dla organizmu człowieka.

Selen oddziałuje na układ odpornościowy, chroniąc organizm przed atakiem wirusów i bakterii. Posiada właściwości przeciwzapalne, wpływa korzystnie na stan naczyń krwionośnych, chroni przed miażdżycą. Jest niezbędny do prawidłowego działania hormonu tarczycy, wraz z witaminą E pomaga eliminować wolne rodniki i pozbywać się z organizmu toksyn: ołowiu, rtęci, srebra. Ale to nie koniec dobroczynnych właściwości tego pierwiastka. Łagodzi on objawy menopauzy, poprawia libido i dodaje energii. Jest naprawdę bardzo pożyteczny!

W diecie codziennej średnio powinno znaleźć się 55 mikrogramów selenu. Łatwo znaleźć go w produktach, które spożywamy na co dzień: tuńczyku, ziarnach słonecznika, rybach i owocach morza, cebuli, czosnku czy drobiu i jajach. Należy jednak podkreślić, że w produktach świeżych jest go 50% więcej niż tych z puszek czy konserw. 

Selen można znaleźć także w wielu środkach suplementacyjnych, należy jednak kontrolować ilość przyjmowanego pierwiastka, gdyż w tej postaci bardzo łatwo go przedawkować.

4 komentarze:

 1. Czy to prawda, że nie dobór selenu, sprawia że siwieją/wypadają włosy? czy już te wszystkie pierwiastki mi się pokićkały? :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To raczej od niedoboru żelaza. Znalazłam w necie przypadek kiedy opisywali, że od nadmiaru selenu komuś włosy wypadały po kilkunastu dniach przyjmowania suplementu. Ale nie wiem czy to wiarygodne.

   Usuń
  2. Najlepiej przyjmować selen w tej naturalnej postaci skoro jest taka możliwość ;) wtedy mamy gwarancję, że go nie przedawkujemy :)

   Usuń
 2. Selen chroni nas także przed różnego rodzaju nowotworami. Pozdrawiam,
  fit-by-m.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń