czwartek, 9 marca 2017

Aktywność fizyczna dla zdrowia kręgosłupaSkutki siedzącego trybu życia określane są jako jeden z problemów cywilizacyjnych XXI wieku. Nic dziwnego bowiem z tego powodu każdego dnia do gabinetów lekarskich zaglądają coraz młodsi pacjenci skarżąc się na dolegliwości kręgosłupa. Kiedy pojawia się schorzenia konieczne jest natychmiastowe leczenie. Ważne jednak, by do nich nie dopuścić działając profilaktycznie. Aktywność fizyczna to coś co może nam znacznie pomóc, a o czym często zapominamy. 

Treningi fitness 

Aktualnie mamy tyle propozycji treningowych, że często trudno dobrać nam odpowiedni. Tu należy zastanowić się nad tym, czy myślimy o treningu ogólnorozwojowym, czy chcemy skupiać się na konkretnych partiach ciała. Nie mniej jednak do najpopularniejszych zajęć na sali treningowej zalicza się:

Pilates – ten trening śmiało można nazwać treningiem ogólnorozwojowym. Nie tylko bowiem pozwala zrzucić kilka zbędnych kilogramów, ale i wzmacnia mięśnie kręgosłupa, całego ciała poprawiając jego prawidłową postawę. 

Fat Burning – to ćwiczenia skierowane przede wszystkim dla osób odchudzających się. Treningi składają się z kroków tanecznych ujętych w konkretne sekwencje zależne od twórczości instruktora. Dzięki fat burning ćwiczysz m.in. biodra, uda, pośladki, czy brzuch. 

Zumba – to połączenie elementów tańców latynoamerykańskich i elementów fitness. Zumba łączy m.in. hip – hop, salsę, sambę, mambo, merenque, Bollywood, sztuk walki, czy treningu siłowego. To nie tylko trening, ale i doskonała możliwość spędzenia wolnego czasu dla osób w każdym wieku. 

ABT – kolejny trening skupiający się na dolnych partiach ciała, oraz kolejne ćwiczenia wykonywane w rytm muzyki. Każdy trening ATB zaczyna się ok. 15-minutową rozgrzewką. 

Siedź aktywnie 

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o dynamicznym siedzeniu. Jego zadaniem jest odciążenie naszego kręgosłupa, oraz spowodowanie, by mięśnie mimo pozycji siedzącej pozostawały w ciągłym ruchu. Ogromnym wsparciem dynamicznego siedzenia są poduszki ortopedyczne do siedzenia. Można z nich korzystać zarówno w pracy, jak i w domu. Więcej zarówno o poduszkach, jak i dynamicznym siedzeniu można przeczytać tu https://www.sissel.com.pl/webpage/dynamiczne-siedzenie.html

Ćwicz na świeżym powietrzu 

Tym bardziej, że opcji mamy tak wiele. Najpopularniejszą formą jest bieganie, jednak aktywnością na świeżym powietrzy może być również jazda na rowerze, rolkach czy zwykły spacer. Zimą z kolei możemy wybrać się na popularny nordic walking. Nie od dziś wiadomo, że jedną z najbezpieczniejszych, a zarazem najlepszych dla naszego zdrowia aktywności jest pływanie, które dba nie tylko o naszą postawę, ale i m.in. układ sercowo – naczyniowy. 

1 komentarz:

  1. Powszechny kult ciała i urody spowodował, że tylko niewielka grupa osób jest szczęśliwa. Większość dąży do boskości, zmieniając ciało i ubiory, inwestując w siebie, żeby być jeszcze wspanialszym, eksperymentując z głodówkami i dietami, ale z reguły jest to złe odżywianie. Każdy z tych wynalazków albo niszczy metabolizm albo powoduje efekt jojo. Naprawdę jedynym sposobem jest zaufanie dobremu dietetykowi.

    OdpowiedzUsuń