środa, 20 kwietnia 2016

Ochrona stawów w czasie ćwiczeńKontuzje są codziennością wszystkich tych, którzy zajmują się sportem zawodowo. Nasze ciało jest podatne na uszkodzenia, a intensywne ćwiczenia jeszcze bardziej wzmacniają ten stan rzeczy. Na szczęście są suplementy, które pomagają chronić nasze stawy.

Kontuzje

Najwięcej kontuzji jest spowodowanych nadwyrężeniem stawów. Te delikatne miejsca jak żadne inne są podatne na uszkodzenia, a ich leczenie jest długotrwałe. Co więcej, często stawy po kontuzji nie odzyskują już pełnej sprawności, co może prowadzić do kolejnych przykrych w skutkach urazów.

W celu zredukowania zagrożenia kontuzją przede wszystkim powinniśmy się rozgrzewać i rozciągać przed treningami siłowymi. Rozgrzewka jest bardzo istotna. Nie tylko zmniejsza szanse na kontuzję, lecz również będzie podnosić nasze wyniki siłowe. Rozgrzany mięsień czy staw działa lepiej. 

Odnośnie rozciągania - pamiętajmy, aby przed treningiem rozciągać się dynamicznie (to znaczy dynamiczne ruchy, wymachy, początkowo o małym zakresie, z czasem coraz mocniejsze), zaś po treningu statycznie (dłuższe, 15-30 sekundowe rozciąganie poszczególnych mięśni).


Na rynku można nabyć specjalne odżywki i suplementy diety, których zadaniem jest ochrona naszych stawów i umożliwienie im szybszego dojścia do siebie po uszkodzeniu. Nie podaję konkretnych pozycji, gdyż osobiście jeszcze nie miałem żadnych problemów ze stawami. Wśród ich składników znaleźć można między innymi:
  • białko kolagenowe,
  • kwas hialuronowy,
  • siarczan chondroityny,
  • chlorek potasu

Podsumowanie

Jeżeli traktujemy ćwiczenia fizyczne poważnie, to warto zadbać o to, aby nasze ciało było chronione przed kontuzjami i urazami. Odpowiednio dobrane odżywki i suplementy na pewno w tym pomogą, nie są jednak konieczne. Najlepiej zapobiegać zamiast leczyć, dlatego pamiętajcie o rozgrzewce i rozciąganiu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz